Niebezpieczna sytuacja – Bezpieczny transport autolawetą

Autolaweta 24h/7 - Kolizja czy wypadek może unieruchomić nasz samochód na tyle, że konieczne okaże się wezwanie lawety. Wtedy zostaje go tylko załadować, przypiąć i przewieźć do warsztatu. Proste? Niestety, nie tak, jakby się wydawało. Zabezpieczając pojazd na lawecie trzeba to zrobić dokładnie i z głową, żeby nie narazić go na jeszcze większe uszkodzenia. Jak to zrobić i o czym pamiętać?

Najpierw załadunek...

Przede wszystkim, instalując samochód na autolawecie lub zwykłej lawecie, dobrze mieć drugą osobę, która nam pomoże, mówiąc, w którym momencie zatrzymać auto. Nie bez znaczenia jest również to, którą stroną samochodu wjeżdżamy. Oś, nad którą spoczywa silnik, powinna dociążyć przód lawety. Kolejna istotna kwestia to fakt, że dziesiąta część rzeczywistej wagi lawety z załadowanym samochodem powinna spoczywać na haku. Jeśli nie wiemy, czy rozłożenie ciężaru będzie równomierne, to w większości sklepów motoryzacyjnych można zaopatrzyć się w specjalną wagę. Autolaweta - Jeżeli obsługujemy ją regularnie, można sobie na niej zaznaczyć miejsca, w których powinny spoczywać przednie i tylne koła. To znacznie przyspieszy każde kolejna załadunki samochodów do transportu.

...później zabezpieczenie

Przy zabezpieczaniu transportowanego pojazdu trzeba tym samym pamiętać o zasadzie, że rzeczywista masa przyczepy nie powinna przekroczyć rzeczywistej masy samochodu transportującego. Istotną sprawą jest ponadto maksymalna prędkość, z jaką możemy się poruszać przy transportowaniu pojazdu. Jest to 70 km/h na drogach jednojezdniowych i 80 km/h na drogach dwujezdniowych, ekspresowych i autostradach. Za kierownicą pojazdu z lawetą może siedzieć kierowca z kat. B, pod warunkiem, że masa całkowita zestawu nie przekracza 3,5 tony. Jeśli będziemy nim kierować pierwszy raz, pamiętajmy, że będzie się on zachowywał inaczej przy skręcaniu, a także rozpędzaniu i hamowaniu.

POTRZEBUJESZ TRANSPORTU? 
ZADZWOŃ  +48 608 748 225