Laweta czy autolaweta? Poznaj różnice

Są różne rodzaje biznesu motoryzacyjnego. Wśród nich bardzo popularna jest pomoc drogowa. Jest to jednak działalność wymagająca nie tylko wiedzy, cierpliwości i umiejętności, ale również odpowiedniego i fachowego sprzętu. Szczególnie, kiedy łączymy ją z usługami warsztatowymi. Uszkodzony lub unieruchomiony pojazd jakoś trzeba jednak najpierw przetransportować z miejsca zdarzenia. I tutaj stajemy przed wyborem – zdecydować się na lawetę czy autolawetę? Wbrew pozorom, różnią się one od siebie, więc wybór musi być przemyślany.

Autolaweta

Jak sama nazwa wskazuje, jest to samochód, którego integralną formą jest platforma do przewożenia pojazdów. Aby ją prowadzić wystarczy prawo jazdy kategorii B, nie są potrzebne dodatkowe uprawnienia. Taka konstrukcja jest mniejsza i bardziej komfortowa w prowadzeniu niż zwykła laweta. Autolawety są coraz częściej wykorzystywane przez firmy świadczące pomoc drogową, głównie dlatego, że są poręczne, a także zajmują mniej miejsca we flocie pojazdów. Ale ich zalety doceniają także właściciele komisów czy salonów dealerskich, którzy świadczą sprzedaż i wynajem takich samochodów.

 Oczywiście, są również pewne mankamenty posiadania autolawety. Najważniejszy jest taki, że ma ograniczone możliwości i o ile na platformie zmieści się większość osobówek, o tyle może pojawić się problem z samochodami o większych gabarytach.

Laweta

Zwykła laweta z kolei to platforma przyczepiana do pojazdu, więc aby prowadzić taki zestaw samo prawo jazdy kategorii B nie wystarczy, potrzebna jest jeszcze kategoria E. Co za tym idzie, taka konstrukcja jest większa, a więc i trudniej nią manewrować, ponieważ mamy pod kontrolą dwa oddzielne elementy. Ponadto, tak duży zestaw z obciążeniem pożera więcej paliwa. Trzeba również pamiętać, że platformę mocuje się do haka holowniczego, również narażając go na duże cieżary. Dlatego trzeba dbać o jego stan, żeby ładunek nagle się nie zerwał. Laweta ma jednak tę zaletę, że można na niej zmieścić większy pojazd, a nawet kilka pojazdów, co pozwala oszczędzić koszty dodatkowych transportów. Duże lawety są niezbędne w firmach zajmujących się eksportem i importem samochodów.

Kupić czy wynająć?

Kiedy już wiemy, jaki rodzaj platformy będzie dla nas bardziej użyteczny, laweta czy autolaweta, pojawia się dodatkowe pytanie – kupić czy wynająć? Z wiadomych przyczyn lepsza jest ta pierwsza opcja, ponieważ mając swój sprzęt, sami ponosimy koszty jego eksploatacji czy ewentualnych awarii. Przy wynajmie płacimy zaś dodatkowo za samo użytkowanie, ale jest bardzo dużo firm, które to oferują. Dlatego warto na początek pomyśleć właśnie o wynajmie i odłożeniu funduszy na zakup profesjonalnej lawety lub autolawety. Ceny używanych rozpoczynają się od kilkunastu tysięcy złotych, nowych kilkakrotnie więcej. To jednak inwestycja na lata, dlatego warto zdecydować się na taki pojazd, który będzie nam dobrze służył. A tym samym dobrze służył naszym klientom.

Potrzebujesz pomocy drogowej na terenie woj. lubelskiego? Zadzwoń!  +48 608 748 225